Zdolność kredytowa

Zdolność kredytową placówka finansowa wylicza dla każdego klienta osobno, na podstawie wysokości jego dochodów, biorąc pod uwagę także ewentualne obciążenia finansowe, takie jak raty innych kredytów.Im większą mamy zdolność kredytową, tym wyższa może być kwota kredytu, o który wnioskujemy.

Większa zdolność kredytowa to także możliwość spłaty wyższej miesięcznej raty. Często mamy wybór pomiędzy ratami równymi, w których wysokość odsetek jest w miarę stała w czasie spłacania kredytu, oraz, w których największą część odsetek spłaca się z początkiem okresu kredytowania. Jeśli zdecydujemy się na raty malejące, bank będzie wymagał od nas większej zdolności kredytowej niż w przypadku, jeśli zdecydowaliśmy się na spłatę w równych ratach.

Podobnie wygląda sytuacja z wyborem optymalnego okresu kredytowania. Im mniej miesięcy, przez które będziemy zobowiązani spłacać raty kredytu, tym wyższą zdolnością kredytową musimy dysponować. W obydwu przypadkach wiąże się to z większą wysokością miesięcznej raty, a palcówka udzielająca kredytu musi mieć pewność, że będziemy w stanie wnosić regularne spłaty.

Zdolność kredytową wyliczają nam pracownicy banku, przy okazji wizyty w oddziale. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni na jaką pożyczkę nas stać, warto jeszcze przed wyjściem z domu skorzystać z internetowego kalkulatora kredytowego.

Szczególnym rodzajem takiego kalkulatora jest kalkulator zdolności kredytowej, który w przybliżeniu obliczy nam nasze możliwości finansowe. Dzięki skorzystaniu z kalkulatora zdolności kredytowej dowiemy się, o jaką kwotę kredytu możemy wnioskować, i pozwoli w domowym zaciszu przeanalizować wysokość rat.

Jeśli nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, warto zorientować się, czy nie możemy wziąć kredytu w więcej osób, albo czy nie pomogą nam poręczyciele. Dzięki włączeniu do kredytu osób trzecich nasza zdolność kredytowa może znacznie wzrosnąć, dzięki czemu będziemy mogli wnioskować o taką kwotę, jakiej naprawdę potrzebujemy.