Formalności i umowa kredytowa

Kiedy bank lub placówka finansowa określi nasza zdolność finansową, przychodzi czas na podpisanie umowy kredytowej. Umowa kredytowa musi być zawarta w formie pisemnej. Stronami umowy są odpowiednio placówka, która udziela kredytu, reprezentowana przez jego pracownika, oraz kredytobiorca.

W treści umowy kredytowej zawarte są warunki korzystania z udzielonego przez bank kredytu. Dowiemy się niej na jaką kwotę zaciągnięty jest kredyt, jaki jest okres kredytowania, jaka jest wysokość miesięcznych rat. Często w umowie kredytowej zaznacza się, na jaki cel przeznaczony jest kredyt. Oczywiście nie dotyczy to pożyczek na dowolny cel, który możemy wykorzystać w jakikolwiek sposób.

Bardzo ważne są informacje dotyczące opłat i prowizji, bowiem odsetki to nie jedyny koszt kredytu, jaki musimy ponieść. Zanim podpiszemy umowę kredytową, musimy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Czasami pracownicy placówki starają się sugerować nam, że szczegółowe czytanie umowy to tylko strata czasu, bo wszystkie warunki omówili z nami wcześniej. Pamiętajmy jednak, że w razie jakichkolwiek nieścisłości, nie będziemy mogli powoływać się na słowa pracownika, a tylko i wyłącznie na dokument, na którym widnieje nasz własnoręczny podpis.

Jeśli nie jesteśmy pewni znaczenia jakiegoś zapisu, nie wahajmy się porosić o uszczegółowienie go przez kompetentnego pracownika wybranej przez nas placówki, gdyż jego obowiązkiem jest wyjaśnienie wszelkich niejasności. Należy pamiętać, że bank jest zobowiązany poinformować nas o jakichkolwiek zmianach w regulaminie dotyczącym udzielania kredytów.

Przy podpisywaniu umowy kredytowej sprawdź też następstwa wcześniejszej spłaty zadłużenia, oraz na jakich zasadach – jeśli w ogóle – możliwe jest tymczasowe zawieszenie miesięcznych spłat, czyli tak zwana karencja. Jeśli po przeczytaniu umowy będziesz miał jakikolwiek wątpliwości, wstrzymaj się z podpisywaniem jej. Lepiej skorzystać z porady doradcy finansowego, niż ponosić niechciane konsekwencje finansowe przez następne lata.